سه شنبه 30 بهمن 1397 - 14 جمادي الثاني 1440 - 2019 فوريه 19
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82335
تاریخ انتشار : 31 شهریور 1389 0:0
تعداد بازدید : 1225

دومین نشست اعضای هیئت مؤسس کنسرسیوم محتوای ملی برگزار شد

 

 

به گزارش روابط عمومی، در کنفرانس خبری ای که به منظور اطلاع رسانی از عملکرد کنسرسیوم محتوای ملی تشکیل شد، «علی اكبر اشعری» رئیس سازمان اسناد و كتابخانه ملی، «محمد مهدی طهرانچی» رئیس مركز نشر دانشگاهی، «حجت‌الاسلام و المسلمین رسول جعفریان» رئیس كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، «محمد هادی زاهدی» رئیس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، « حجت الاسلام ربانی» رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، «فاطمه فهیم‌نیا» رئیس، كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران، «موسوی بجنوردی» رئیس دائره المعارف بزرگ اسلامی،  «دکتر طالب پور» مدیرعامل مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان حضور داشتند.

در ابتدا علیرضا طالب‌پور، مدیرعامل مؤسسه تبیان گفت: هدف اصلی از راه‌اندازی كنسرسیوم ساماندهی  و ارایه محتوا با توجه به حجم بالای محتوای فارسی و افزایش تقاضای محققان است. این ساختار یكپارچه با حفظ قانون كپی‌رایت آغاز به كار كرده و اكنون مؤسسات مختلف شامل پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، دانشنامه جهان اسلام، دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم، سازمان اسناد و كتابخانه ملی‌ ایران، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان كتابخانه ‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی، كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران، كتابخانه، موزه و مركز اسناد مجلس شورای اسلامی، مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی، مركز نشر دانشگاهی و مؤسسه فرهنگی اطلاع‌رسانی تبیان عضو هیات مؤسس آن هستند.

وی افزود: پورتال كنسرسیوم زمستان امسال رونمایی خواهد شد. ضمن این‌كه زمینه ایجاد ارتباط با بانك‌های اطلاعاتی بین‌الملل از جمله OCLC و W3C فراهم شده است.

علی اكبر اشعری، در جمع اصحاب رسانه گفت: هدف اصلی این كنسرسیوم تجمیع اطلاعات و محتوای علمی و فرهنگی مؤسسات مختلف دولتی و خصوصی در یك پورتال واحد برای دسترسی و استفاده آسان‌تر محققان كشور است.

همچنین فاطمه فهیم‌نیا، رییس كتابخانه مركزی دانشگاه تهران در این نشست خبری هدف اصلی از تشكیل كنسرسیوم را برقراری دسترسی تمام محققان به اطلاعات موجود در مؤسسات مختلف عنوان كرد و گفت: تاكنون با همكاری كتابخانه‌های ملی و مجلس شورای اسلامی 130 هزار داده اطلاعاتی كتابخانه مركزی دانشگاه تهران در كنار 26 هزار پایان‌نامه و 12 هزار نسخه خطی رقومی شده است.

محمد مهدی طهرانچی، رئیس مركز نشر دانشگاهی نیز در سخنانی به برنامه‌ریزی این مركز برای نشر یكپارچه 540 نشریه دانشگاهی اشاره كرد و گفت: هدف اصلی كنسرسیوم، راه اندازی جریان ملی دانش برای ارایه مناسب محتوا به محققان است که در الحاقیه ای که تدوین شده است مسیر رسیدن به اهداف این کنسرسیوم روشن و واضح است.

محمدهادی زاهدی، رئیس سازمان كتابخانه‌ها، موزه‌ها و مركز اسناد آستان قدس رضوی نیز به دیجیتالی شدن 36 هزار نسخه كتاب و 150 هزار سند در این سازمان اشاره كرد و گفت: كمترین انتظار از كنسرسیوم، ارایه فهرستی جامع از داشته‌های ملی است.

 سید محمد كاظم موسوی بجنوردی، رئیس مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی نیز در این نشست با بیان این ‌كه تمام منابع تحقیق را نمی‌توان در قالب نوشتار كاغذی ارایه كرد گفت: یكی از اهداف كنسرسیوم ارایه تمام داده‌های اطلاعاتی موجود در مؤسسات علمی و فرهنگی در فضای مجازی است. در این راستا امیدواریم از سوی دولت بودجه مناسب در اختیار قرار گیرد.

موسوی بجنوردی به وجود 120 هزار نسخه كتاب در مركز دایره‌المعارف بزرگ اسلامی اشاره كرد و افزود: از این تعداد، 20 هزار نسخه پردازش شده و قابل جست و جو است و درنظر داریم تمام 120 هزار نسخه كتاب موجود را پردازش كنیم.

كنسرسیوم محتوای ملی ایران كه از اسفندماه سال گذشته آغاز به كار كرده تاكنون به برقراری ارتباط فنی با مركز نشر دانشگاهی، مؤسسه تبیان، كتابخانه دیجیتالی نسخه‌های خطی و اسناد شرقی و نیز اقدام‌های مقدماتی برای برقراری ارتباط فنی با كتابخانه‌های ملی، مجلس و دانشگاه تهران پرداخته است. همچنین نسخه آزمایشی پرتال كنسرسیوم آماده‌سازی شده و تا پایان امسال رونمایی می‌شود.

موافقت در به اشتراك گذاشتن محتوا، همراهی برای رعایت استانداردهای فنی و محتوایی مناسب و رعایت حقوق مالكیت مادی و معنوی صاحبان محتوا اصول تفاهم نامه مشاركت در ایجاد كنسرسیوم صاحبان محتوا ست.

جلسه دوم روسای هیئت مؤسس کنسرسیوم محتوای ملی پس از نشست خبری و با حضور روسای 10 مؤسسه برگزار شد. در این جلسه پس از ارائه گزارشی در مورد نحوه عملکرد دبیرخانه و شورای نمایندگان ، اعضا پیرامون  اساسنامه پیشنهادی و آیین نامه هایی که به کمک آنها تعامل  مؤسسات با یکدیگر جنبه رسمی پیدا کند بحث و تبادل نظر نمودند.

با توجه به آنکه مباحث مورد نظر از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است قرار شد طی نشستی فوق العاده اساسنامه و آیین نامه های مذکور بررسی و تصویب گردند.

 

 

 

 


جستجو در فروشگاه :