سه شنبه 30 بهمن 1397 - 14 جمادي الثاني 1440 - 2019 فوريه 19
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82340
تاریخ انتشار : 13 مهر 1389 0:0
تعداد بازدید : 1504

معافيت مالياتي ناشران و كتابفروشان؛ رفع دغدغه از فرهنگي ترين اصناف كشور

نامه وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي به رييس جمهوري درباره اجراي كامل قانون معافيت مالياتي ناشران و كتابفروشان و در پي آن تصويب اين قانون در هيات دولت، پاياني بر دغدغه ناشران و كتابفروشان بود تا با فراغ بال بيشتري نسبت به گذشته به ارائه خدمات فرهنگي خود به جامعه كتابخوان كشور ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، چندي پيش بهمن دري، معاون امور فرهنگي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در گفت و گو با ايبنا از ارسال نامه‌ وزير ارشاد به رييس جمهور درباره اجراي كامل قانون معافيت مالياتي فعالان حوزه نشر خبر داد.

وي در آن گفت و ‌گو، گفته بود: نامه‌اي از سوي آقاي حسيني به رييس جمهور ارسال شده كه در آن مسايل و مباحث مطرح در حوزه نشر، از جمله اجراي كامل قانون معافيت مالياتي ناشران به شكل مبسوط گزارش شده است.

 خبر خوش

اين خبر البته واكنش هاي بسيار مثبتي را از سوي ناشران كشور در پي داشت. نادر قديانی ‌رييس هيات مديره انجمن فرهنگي ناشران و كتابفروشان تهران، كه به تازگي به اين سمت انتخاب شده ، به ايبنا گفته بود: اين قانون معافيت مالياتی ‌مصوبه مجلس شوراي اسلامي است كه متاسفانه در برخي موارد، مميزان مالياتي كشور بدان عمل نمي‌كنند. در برخي از شعب مالياتي، اين مساله تفسير به راي مي‌شود و حتي گاهي براي بعضي از ناشران ماليات نيز منظور شده است.

 

تفسير غلط از قانون

اما حسن كياييان، مدير انتشارات نشر چشمه كه خود سال‌ها به جاي قدياني سمت رياست هيات مديره اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران را بر عهده داشته معتقد است كه قانون درباره معافيت مالياتي ناشران،‌صراحت كامل دارد و مشكل پرداخت ماليات مربوط به كتابفروشان است.

كياييان به خبرنگار ايبنا گفت: درماده واحده اي كه در سال 80 مصوب شد، ناشران و كتابفروشان از پرداخت ماليات معاف شدند؛ اما متاسفانه در زمستان همان سال، نام كتابفروشان را هنگام تنظيم بند ل ماده 139 ماليات ها، از قلم انداختند.

وي ادامه داد: اما اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران معتقد بود كه اين قانون كتابفروشان را نيز در برمي‌گيرد و اين صنف فرهنگي نيز از پرداخت ماليات معاف خواهند بود.

وي ادامه داد: اميد است كه هيات دولت اين معافيت مالياتي را در قالب ماده واحده‌اي بر همان قانون يا به عنوان استفساريه‌اي به مجلس برده و پس از تصويب در مجلس شوراي اسلامي، شكل قانوني پيدا كند.

 

فراغ بال ناشران

رضا حاجي بابايي،‌ مدير انتشارات هزاره ققنوس نيز با استقبال از تصويب چنين طرحي در هيات دولت، گفت: اميدواريم موديان مالياتي نيز اجراي كامل قانون را در نظر بگيرند.

وي ادامه داد: برخي از حوزه‌هاي مالياتي متاسفانه با ارائه استدلال‌هاي غلط، در برخي موارد ماليات گرفته‌اند كه مغايرت صريحي با قانون معافيت مالياتي ناشران دارد.

مدير انتشارات هزاره ققنوس در ادامه افزود: اين مصوبه خيال ناشران را از پرداخت ماليات معاف خواهد كرد تا با فراغ بال بيشتري نسبت به گذشته به فعاليت خود ادامه دهند.

 

ناشران بنگاه اقتصادي نيستند

اعظم كيان افراز، يكي از ناشران زن كشور، معتقد است كه اين اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ، نشانه حمايت از ناشراني است كه فعاليتشان خدمت به فرهنگ كشور است.

كيان افراز به ايبنا گفت: ناشراني كه در حوزه فرهنگ فعاليت مي‌كنند، بايد از حمايت حداقلي مانند معافيت مالياتي برخوردار باشند كه نامه وزير ارشاد نشانه توجه دولت به اين مساله است.

وي ادامه داد: اگر ناشران، وقت،انرژي و سرمايه‌اي را كه براي انتشار كتابي مي گذارند، براي كار ديگري صرف مي كردند،‌ شايد درآمد چندين برابري مي داشتند.

اين ناشر همچنين تصريح كرد: بر اين اساس و با توجه به فعاليت فرهنگي ناشران، از حمايت وزير ارشاد براي معافيت از پرداخت ماليات، استقبال مي‌كنيم.


جستجو در فروشگاه :