يکشنبه 4 فروردين 1398 - 18 رجب 1440 - 2019 مارس 24
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82573
تاریخ انتشار : 6 شهریور 1390 0:0
تعداد بازدید : 1087

گروه ریاضی، آمار و کامپیوتر

گروه رياضي، آمار، و كامپيوتر در بدو تأسيس مركز نشر دانشگاهي در سال ١٣٥٩ با گرد آوردن جمعي از نيروهاي فعال و مجر‏‎ّّب در امر‏ تأليف، ترجمه، و ويرايش متون رياضي تشكيل شد. هدف اولية گروه، ساماندهي و ويرايش كتابهايي بود كه استادان رياضي با تعطيل دانشگاهها موظف به ترجمة آنها شده بودند. ابتدا با بررسي حدود ٣٠٠ عنوان كتاب پيشنهادي و نمونة ترجمة آنها، ٦٠ عنوان (عمدتاً در سطح دورة كارشناسي) براي ويرايش و انتشار انتخاب شد، ولي دامنة فعاليت گروه از اين حد بسيار فراتر رفت. كتابهاي بسيار بيشتري براي پاسخگويي به نيازهاي مختلف دانشجويان ويراسته و چاپ شد و طرحهاي متنوع ديگري هم به اجرا درآمد.

اين گروه كوشيده است كتابهايي كامل با ضمائم لازم و متني ويراسته و خوشخوان براي دانشجويان فراهم كند تا از اين طريق فرهنگ استفاده از كتاب را كه موجب پويايي و بالندگي ذهن دانشجو مي‌شود در جامعة رياضي كشور ترويج كند. ويژگيهاي مطلوب متن رياضي از نظر اين گروه انسجام، دقت، رواني نثر، و هماهنگي واژگان بوده و ويرايش كتابها بر اساس اين ملاكها انجام شده است.

تاكنون حدود ١٧٠ عنوان كتاب به اهتمام اين گروه در زمينه‌هاي گوناگون رياضيات محض و كاربردي، آمار، و كامپيوتر انتشار يافته كه اغلب چندين بار (بيش از ١٠ بار) تجديد چاپ شده ‌است. بيشتر اين كتابها براي دورة كارشناسي، تعدادي در سطح كارشناسي ارشد و حدود ٣٠ جلد هم در زمينة رياضيات پيش‌دانشگاهي ‌است. اكثر قريب به اتفاق اين كتابها از زبان انگليسي ترجمه شده‌ و تعداد بسيار كمي هم تأليفي‌ است.

دقت و يكدستي واژگان از ضروريات نثر رياضي فارسي است. همكاري گروه با انجمن رياضي ايران در تدوين واژه‌نامة رياضي و آمار، كه در سال ١٣٧٠ انتشار يافت، گامي در جهت نظم و نسق دادن به مجموعة اصطلاحات رياضي در زبان فارسي بود. اين واژه‌نامه اكنون با همكاري انجمن و گروه دردست تكميل و تصحيح است.

مديران گروه به‌ترتيب دكتر علي‌اكبر جعفريان، دكتر محمدقاسم وحيدي‌ اصل از سال 1363تا سال 1365، دكتر مهدي بهزاد از سال 1365 تا سال 1367، دكتر منوچهر وصال از سال 1368 تا سال 1382، دكتر محمدهادي شفيعيها از سال 1382 تا سال 1383، دكتر محمدقاسم وحيدي‌ اصل از سال 1385 تا سال 1390، بوده‌اند. عفت خضرايي، شيوادخت شيوايي، اكبر آقاابراهيميان، سيامك كاظمي، محمد باقري، مسعود خلخالي، امرعلي راكعي، دكتر علي عميدي، مهدي مدغم، عبدالحسين مصحفي، همايون معين، محمدابراهيم امينيان و امير صادقي ويراستاران گروه بوده‌اند.

انتشار مجلة نشر رياضي از فروردين ماه سال ١٣٦٧ يكي از فعاليتهايي است كه در كنار كارهاي گروه و با همكاري استاداني از خارج مركز نشر دانشگاهي صورت مي‌گيرد. اين مجله هم‌اکنون سالي دو شماره منتشر مي‌شود. مديران مسئول اين مجله دكتر مهدي بهزاد، دكتر سياوش شهشهاني بوده‌اند و هم‌اكنون دكتر محمدقاسم وحيدي‌ اصل مدير مسئول اين مجله‌اند. ویرایش متن این مجله را سیامک کاظمی و مدیریت داخلی آن را زهرا دلاوری برعهده دارند.
 

کتابها                                           مجله

 

 


جستجو در فروشگاه :