سه شنبه 30 بهمن 1397 - 14 جمادي الثاني 1440 - 2019 فوريه 19
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82577
تاریخ انتشار : 13 مهر 1390 0:0
تعداد بازدید : 1050

گروه فیزیک

 

گروه فيزيك مركز نشر دانشگاهي از تابستان ١٣٥٩ با هدف فراهم آوردن كتابهاي درسي دورة كارشناسي فيزيك در سطحي مطلوب و ترويج علم فيزيك در جامعه آغاز به كار كرد. در اين راستا، در صدد بر آمد تا با همكاري استادان دانشگاهها به ترجمه، تصحيح و ويرايش كتابهاي پيشنهادي اقدام كند. در بررسي اين كتابها، ناهماهنگيهاي بسياري وجود داشت كه براي حل اين مشكل به گزينش واژه‌ها پرداخت. واژه‌نامۀ فيزيك را به صورت مقدماتي در سال ١٣٦١ و سپس ويرايش اول و دوم آن را در سالهاي ١٣٦٦ و ١٣٧٧ با لحاظ كردن اظهار نظر متخصصان منتشر كرد. همچنين، گزينش واژه‌هاي تخصصي شاخه‌هاي مختلف فيزيك آغاز شد و تاكنون واژه‌نامۀ الكترونيك، واژه‌نامۀ ژئوفيزيك و هواشناسي و واژگان فيزيك را منتشر كرده است.

اولين كتاب گروه فيزيك در سال ١٣٦١ منتشر شد و از آن زمان تاكنون ١٥١ كتاب فيزيك در زمينه‌هاي فيزيك پايه و كليات، مكانيك كلاسيك و الكترومغناطيس، ترموديناميك و مكانيك آماري، فيزيك حالت جامد و الكترونيك، اپتيك و ليزر، رياضيات فيزيك، فيزيك اتمي و هسته‌اي و ذرات بنيادي، فيزيك جديد: نسبيت و مكانيك كوانتومي، فيزيك زمين و نجوم، فيزيك در علوم پزشكي و پيراپزشكي، و تاريخ و فرهنگ فيزيك با شمارگاني بيش از يك ميليون نسخه منتشر شده است. هم‌اكنون حدود ١١ كتاب نيز دردست ترجمه، ويرايش و توليد است. ويرايش اين كتابها را حدود ٢٥ ويراستار با صلاحيت علمي كافي برعهده داشته‌اند. مديريت اين گروه را از ابتدا تا سال ١٣٧٢ دكتر رضا منصوري و سپس محمدرضا بهاري و از سال ١٣٧٥ تا ١٣٨٣ دكتر منيژه رهبر و از سال ١٣٨٣ تا ١٣٨٨ دكتر محمدابراهيم ابوكاظمي برعهده داشتند.

    از ديگر فعاليتهاي گروه فيزيك مركز نشر دانشگاهي انتشار مجلۀ فيزيك است كه اولين شمارة آن در زمستان ١٣٦١ منتشر شد. مديريت اين نشرية علمي - ‌ترويجي تا سال ١٣٨٨ برعهدة دكتر رضا منصوري بود.

     همكاراني كه از ابتداي تأسيس اين گروه با آن همكاري داشته‌اند عبارت‌اند از: هاله المعي، محمدرضا بهاري، محمدابراهيم ابوكاظمي، دكتر لطيف كاشيگر، دكتر محمدرضا خواجه‌پور، جهانشاه ميرزابيگي، بهرام معلمي، هوشنگ سپهري، دكتر منيژه رهبر. و در حال حاضر بهرام معلمي، سوسن انوري، ترانه طاهري و نيلوفر مهدوي با اين گروه همكاري مي‌كنند.

 


کتابها

 


جستجو در فروشگاه :