پنج شنبه 2 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 2019 مي 23
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82640
تاریخ انتشار : 27 اردیبهشت 1391 0:0
تعداد بازدید : 1566

کتاب «جشنهای ایرانی» منتشر شد

 

 

جشنهای ایرانی

آندرانیک هویان

1390، 120 ص، وزیری-شمیز

شابک: 3-1419-01-964-978

3000 تومان

کتاب جشنهای ایرانی به توصیۀ شادروان ایرج افشار برای چاپ پذیرفته شد و بنا بر نظر ایشان بررسی جشنهای ایران از دیدگاه یکی از هموطنان ارمنی، با سابقۀ تحقیق در این زمینه در کارنامۀ پربار خود، ارزشی خاص دارد.

     ایران‌زمین از دیرباز سرزمین جشنها بوده و از برگزاری چهار جشن نوروز، نوسرد، تیرگان و مهرگان در دورۀ مادها آگاهیهایی در دست است. سابقۀ این جشنها به پیش از دورۀ ماد برمی‌گردد که به‌صورت جشنهای خاص اقوام آریایی برگزار می‌شده است.

    مؤلف در این کتاب جشنهای نوروز را به دقت توصیف کرده و در شرح هر کدام نحوۀ اجرا، زمان اجرا و اشاره‌های منابع کهن را به برگزاری آنها آورده است. از دیگر بخشهای جذاب این کتاب انواع اشعار و ترانه‌هایی  است که در گذشته و اکنون در گوشه‌ و کنار ایران‌زمین هنگام برگزاری جشنها خوانده می‌شده و با شادی و سرور و پای‌کوبی همراه بوده است.

    این کتاب کوچک و کم‌حجم گرچه کتاب درسی نیست، برای همۀ ایرانیانی که به شناخت سنتهای پیشینیان علاقه‌مندند خواندنی است و در آن فضایی سرشار از رنگ و نشاط از سرزمین باستانی ما ایرانیان ترسیم شده است.

    عناوین فهرست این کتاب عبارت‌اند از: نوروز؛ پیش‌آهنگان نوروزی؛ میرنوروزی؛ جشن کوسه‌برنشین؛ جشن سوری؛ شب یلدا؛ جشن سده؛ جشن نوسرد؛ جشن مهرگان؛ و جشن تیرگان یا آب‌پاشان. یادداشت ویراستار و پیشگفتار ابتدای کتاب و همچنین کتابنامۀ پایان کتاب به غنای آن می‌افزاید.

 

 

 

 


جستجو در فروشگاه :