سه شنبه 6 فروردين 1398 - 20 رجب 1440 - 2019 مارس 26
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82642
تاریخ انتشار : 8 خرداد 1391 0:0
تعداد بازدید : 3748

کتاب «روان شناسی رشد (کودکی و نوجوانی) جلد اول و دوم» منتشر شد

  

 

 

روان‌شناسی رشد (کودکی و نوجوانی)

(جلد اول و جلد دوم)

دیوید شافر

ترجمۀ امیر خطیبی

1390، 1180 ص، وزیری-شمیز

جلد اول: 624 ص، 12500 تومان

جلد دوم: 556 ص، 11000 تومان

شابک: 0-1410-01-964-978 (ج 1)

           4-1412-01-964-978 (ج 2)

           2-8194-01-964-978 (دوره)

 اگر رشد بیانگر دگرگونیهای نظام‌مندی باشد که فرد از لحظۀ لقاح تا دَم مرگ تجربه می‌کند، علم رشد این دگرگونیها را مطالعه می‌کند. در عمل، می‌توانیم از علوم رشد نیز صحبت کنیم، زیرا این حوزۀ بررسی، به‌راستی مجموعۀ تحقیقاتی چندرشته‌ای است. روان‌شناسی رشد وسیع‌ترین این رشته‌هاست و هدف آن تشخیص و تبیین دگرگونیهایی است که در سراسر دوران زندگی فرد برایش پیش می‌آید.

    هدف از نگارش این کتاب تهیۀ خلاصۀ باب روز و فراگیری از روان‌شناسی رشد بوده است که بهترین نظریه‌ها، پژوهشها و اندرزهای عملی پیشنهادشدۀ رشدگرایان در آن منعکس شده باشد. این کتاب دربارۀ کودکان و نوجوانان--توصیف و تبیینی از رفتارها، اندیشه‌ها، ادراکات، هیجانها و توانشهای آنان است-- و، در عین حال، کتابی است دربارۀ روان‌شناسی رشد-علم بررسی چگونگی رشد و دگرگونی افراد در دوران زندگی.

     روان‌شناسی رشد کتابی است که دانشجویان را به اندیشیدن دربارۀ فرایند حیرت‌انگیز رشد انسان وا دارد، آنان را در هیجان نظام علمی نوپا و پویای ما سهیم کند، و برای ایفای نقش پدر و مادر، معلم، پرستار، کارمند مرکز مراقبت روزانه، پزشک کودک، روان‌شناس یا هر نقش دیگری که ممکن است بر زندگی افراد در حال رشد تأثیر بگذارد به فراگیری اصول دانش رشد تشویق کند.

     این کتاب در دو جلد تنظیم شده است. جلد اول سه بخش و ده فصل دارد. بخش اول: نگاهی اجمالی به روان‌شناسی رشد شامل فصلهای مقدمه؛ نظریه‌های مربوط به رشد انسان؛ و بخش دوم: پایه‌های زیستی رشد شامل فصلهای تأثیر وراثت؛ رشد در دوران پیش از تولد و تولد؛ خودجسمانی: رشد مغز، بدن و مهارتهای حرکتی؛ و بخش سوم: زبان یادگیری و رشدشناختی شامل فصلهای رشد ادراکی؛ شناخت و رشدشناختی؛ یادگیری و داده‌پردازی؛ هوش: اندازه‌گیری عملکرد عقلی؛ و رشد زبان و مهارتهای ارتباطی است.

     جلد دوم دو بخش و شش فصل دارد. بخش چهارم: رشد اجتماعی و شخصیت شامل فصلهای رشد هیجانی نخستین و به وجود آمدن روابط صمیمانه؛ تبدیل‌شدن به یک فرد: خود، جامعه‌پذیری و پیشرفت؛ تفاوتهای جنسی و رشد نقش جنسیتی؛ رشد پرخاشگری، نوعدوستی و اخلاقی؛ و بخش پنجم: بوم‌شناسی رشد شامل فصلهای خانواده؛ و ورای خانواده: عوامل مؤثر بیرون از خانواده است. پیشگفتار ابتدای کتاب و همچنین خلاصه، مراجع، واژه‌نامۀ توصیفی، و نمایۀ نامها در پایان کتاب به ‌غنای آن می‌افزاید.

 

 


جستجو در فروشگاه :