سه شنبه 30 بهمن 1397 - 14 جمادي الثاني 1440 - 2019 فوريه 19
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82816
تاریخ انتشار : 29 مرداد 1392 0:0
تعداد بازدید : 940

برگزاری آیین رونمایی کتاب با حضور سه نویسنده ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت

غرفه ایران در شصت وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت با حضور سه نویسنده که در حوزه های کود ک ونوجوان، دین و ادبیات پایداری آثار متعددی را به نگارش درآورده اند، میزبان آیین رونمایی از کتاب های فاخر ایرانی خواهد بود.

 

محمد عظیمی، مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، در این باره اظهار کرد: رویکرد جدید این موسسه در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت بهره‌مندی از حضور نویسندگان ایرانی است. با این هدف مذاکرات خود را با نویسندگان متعددی آغاز کردیم که در نهایت به دلیل محدودیت در تهیه ویزا و میزان آمادگی هر کدام از نویسندگان برای حضور در این نمایشگاه، سه نویسنده حوزه کودک و نوجوان، دین و ادبیات پایداری انتخاب شدند که اسامی آن‌ها به‌زودی اعلام می‌شود.
وی با بیان این‌که فراهم کردن زمینه حضور نویسندگان ایرانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای نخستین بار صورت می‌گیرد، ادامه داد: این نویسندگان با حضور در غرفه ایران، به رونمایی کتاب‌های فاخر ایرانی و نقد و بررسی آن‌ها می‌پردازند. این کتاب‌ها بر اساس قابلیت عرضه در نشر بین‌الملل انتخاب خواهند شد. 

حضور ناشران ایرانی برای نخستین بار در نمایشگاه کتاب فرانکفورت
مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به حضور ناشران ایرانی در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: این موسسه با هدف حضور ناشران ایرانی در نمایشگاه فرانکفورت، با اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران و انجمن ناشران کودک و نوجوان مذاکره کرده و در این راستا تفاهمنامه‌ای را با آن‌ها امضا کرده است. این تفاهمنامه زمینه مشارکت ناشران با موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در برنامه‌ریزی و مدیریت غرفه ایران را فراهم کرده است.
عظیمی توضیح داد: این دو انجمن (ناشران و کتابفروشان تهران و انجمن ناشران کودک و نوجوان) قبل، حین و بعد از برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت با مدیریت و نظارت موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران فعالیت‌های مربوط به نمایشگاه را انجام خواهند داد. بر این اساس هر دو انجمن فراخوان خود را منتشر کرده‌اند و از ناشران برای حضور در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت دعوت و ثبت‌نام کرده‌اند.
وی با بیان این‌که ثبت‌نام از ناشران همچنان ادامه دارد، گفت: موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران بعد از اعلام حضور ناشران در نمایشگاه کتاب فرانکفورت و تعداد کتاب‌های قابل عرضه در این نمایشگاه، با همکاری کارشناسان کتاب موسسه خانه کتاب و اداره کتاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کار بررسی و انتخاب کتاب‌ها را آغاز می‌کند. 
کتاب‌ها بر اساس ضوابط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران انتخاب می‌شوند
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در پاسخ به این سوال که «ملاک انتخاب کتاب‌ها برای عرضه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت چیست؟» گفت: این کتاب‌ها بر اساس ضوابطی که از سوی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران ارایه شده‌اند، بررسی و انتخاب می‌شوند. بر این اساس کتاب‌هایی که در سه سال منتهی به سال 1392 منتشر شده‌اند و قابلیت عرضه در بازار نشر بین‌الملل و ترجمه به زبان‌های خارجی را داشته باشند، در این نمایشگاه عرضه خواهند شد.
عظیمی با اشاره به سایر ملاک‌های انتخاب و عرضه کتاب‌ها در نمایشگاه کتاب فرانکفورت گفت: در صورتی که کتاب‌ها به حوزه‌هایی که از سوی موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران انتخاب شده‌اند، مربوط باشند قابلیت عرضه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت را دارند. ادبیات پایداری، شعر، هنر، ادبیات ایرانی ـ اسلامی، فلسفه، تاریخ و دین عناوین برخی از این حوزه‌ها را تشکیل می‌دهند . همچنین کتاب‌هایی که به معرفی ایران امروز و بیان ویژگی‌های تاریخی، هنری و ادبی ایران با هدف شناساندن هویت غنی ایران اسلامی می‌پردازند، در این نمایشگاه ارایه می‌شوند. 

 

خبرنگار به نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعزام نمی‌شود
وی در پاسخ به این سوال که «آیا خبرنگار برای حضور در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعزام خواهید کرد؟» گفت: به دلیل کمبود اعتبارات هیچ خبرنگاری به نمایشگاه کتاب فرانکفورت اعزام نخواهد شد.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران با اشاره به سایر برنامه‌های غرفه ایران در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت گفت: در سالن اصلی این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت همایش‌های متعددی برگزار می‌شود که ایران در این همایش‌ها حضور فعال خواهد داشت. همچنین غرفه ایران در سومین روز فعالیت نمایشگاه کتاب فرانکفورت میزبان برنامه ویژه‌ای با عنوان «روز نشر ایران» است. در این برنامه از ناشران و مسوولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای سخنرانی دعوت به عمل می‌آید. همچنین در این برنامه به معرفی نشر ایران و فرهنگ غنی ایرانی ـ اسلامی می‌پردازیم. 


توزیع ویژه‌نامه نمایشگاه کتاب فرانکفورت با پیام علی جنتی
عظیمی عنوان کرد: موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران تصمیم دارد ویژه‌نامه‌ نمایشگاه فرانکفورت را با درج پیام علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به زبان انگلیسی منتشر کند. در این پیام به تعامل فرهنگی، ارتباط نشر ایران با ناشران بین‌الملل، دیپلماسی فرهنگی، بهره‌گیری از دستاوردهای علمی، ادبی، هنری، اجتماعی و اقتصادی کشورها، معرفی جلوه‌های فرهنگی، ادبی و هنر ایران، معرفی نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و توجه به ترجمه معکوس اشاره شده است. این ویژه‌نامه در سطح وسیعی میان ناشران شرکت‌کننده در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت توزیع می‌شود.
مدیر عامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران در پاسخ به این سوال که «این ویژه‌نامه چه مطالبی را دربرخواهد داشت؟» گفت: در این ویژه‌نامه به معرفی و شناساندن کارنامه نشر ایران، نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران و مقررات و ضوابط حضور ناشران بین‌الملل در نمایشگاه کتاب تهران خواهیم پرداخت. همچنین این ویژه‌نامه اهداف حضور ایران در نمایشگاه‌ بین‌المللی کتاب فرانکفورت را دربرخواخد داشت.
وی توضیح داد: در نخستین روز از برپایی این نمایشگاه، آیین افتتاحیه غرفه ایران در داخل خود غرفه برگزار می‌شود. در این مراسم از حضور ناشران بین‌الملل بهره‌مند خواهیم شد. غرفه ایران در دومین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب فرانکفورت میزبان نشستی با عنوان «روز حافظ» خواهد بود. «فرصت‌ها و چالش‌های نشر ایران در جهان» عنوان نشست دیگری است که در سومین روز از برگزاری این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت در غرفه ایران برگزار می‌شود. 


راه‌اندازی غرفه ایران در سه بخش اصلی
عظیمی با بیان این‌که غرفه ایران در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت در سه بخش راه‌اندازی خواهد شد، گفت: بخش نخست که به صورت مستقیم توسط موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران مدیریت خواهد شد، اهتمام ویژه‌ای به فرهنگ، تمدن، و تاریخ ایران اسلامی دارد. تشکیل جلسات، همایش‌ها، مذاکرات رسمی، عرضه و معرفی کتاب‌هایی که فرهنگ، تاریخ، تمدن، شعر، ادبیات ایران کهن و ایران امروز را بیان می‌کنند و نمایش کتاب‌های برگزیده جوایز مختلف مانند کتاب سال و کتاب فصل در این بخش از غرفه ایران صورت خواهد گرفت.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی ایران عنوان کرد: بخش دوم غرفه ایران به عرضه کتاب‌های ناشران حوزه‌های مختلف اختصاص دارد. «کودک و نوجوان» عنوان بخش سوم غرفه ایران را تشکیل می‌دهد که در سالن ویژه کودک و نوجوان شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت برپا خواهد شد. در این بخش آثار نویسندگان و تصویرگران کودک و نوجوان عرضه می‌‌شوند. 

ارایه کتاب‌ها به شیوه‌ای متفاوت در غرفه ایران
وی از نوآوری غرفه ایران در شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت خبر داد و گفت: غرفه ایران در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت برای نخستین بار از فناوری و حوزه الکترونیک برای عرضه نشر بهره‌مند خواهد شد؛ به این معنا که امکان دسترسی و جست‌وجوی بازدیدکنندگان به نشر ایران به وسیله «آی پد(لوح رایانه‌ای)» امکان‌پذیر می‌‌شود.
عظیمی با بیان این‌که می‌کوشیم در این دوره از نمایشگاه کتاب فرانکفورت نسبت به سال‌ گذشته تعداد کتاب بیشتری عرضه کنیم، گفت: غرفه ایران در فضای 240 مترمربع برپا خواهد شد. 200 متر از این فضا به دو بخش نخست غرفه ایران و 40 متر دیگر آن به بخش کودک و نوجوان اختصاص دارد.
شصت‌وپنجمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب فرانکفورت از هفدهم تا بیست‌ویکم مهرماه سال 1392 در كشور آلمان برگزار خواهد شد.

 

 


جستجو در فروشگاه :