پنج شنبه 2 خرداد 1398 - 19 رمضان 1440 - 2019 مي 23
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82823
تاریخ انتشار : 3 شهریور 1392 0:0
تعداد بازدید : 999

مشاور اجرايي معاونت فرهنگي ارشاد: تنها بخشي از ضوابط نشر با تاكيد بر كليات آن نيازمند بازنگري است

تهران - مشاور اجرايي معاونت فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه قرائت ها و گفتمان هاي مختلفي در زمينه مميزي كتاب در كشور وجود دارد، افزود : تنها برخي ضوابط نشر بدون اينكه به كليات آن خدشه اي وارد شود نيازمند بازنگري است.

 

 

«همايون امير زاده» روز يكشنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا در مورد اظهارات اخير علي جنتي وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در نشست با اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه در تالار وحدت مبني بر نامطلوب بودن وضعيت فرهنگي كشور به رغم تلاش هاي صورت گرفته اظهار داشت : بخشي از وضعيت موجود كشور ناظر بر هماهنگي ‌و فعاليت هاي بخش هاي مختلف فرهنگي است ، در بخش فرهنگ عمومي كه تجلي آن در رفتار عمومي جامعه ديده مي شود برخي ناهنجاري ها وجود دارد.
وي با تاكيد بر منطقي بودن اظهارات وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در اين راستا گفت‌: ما تمركز معنا داري در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي به عنوان مركز فرماندهي تمامي سازمان ها و نهادهاي نقش آفرين در عرصه فرهنگ نداريم ، متاسفانه برخي فعاليت هايي كه در عرصه فرهنگ صورت مي گيرد گاه خنثي كننده يكديگر است.
امير زاده با ياد‌آوري اينكه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي نهاد رسمي نظام است تصريح كرد‌ سازمان هاي غير رسمي در كشور در حوره فرهنگ فعاليت مي كنند اما در مواجه با اين سوال كه چقدر در ارتقا فرهنگ عمومي تلاش مي كنند به دلايل مختلف از پاسخ گويي طفره مي روند.
وي توضيح داد : بسياري سازمان ها و نهادها همچون وزارت آموزش و پرورش ، صدا و سيما و حتي مهدهاي كودك ، مراكز علمي و حوزوي در شكل دهي رفتار فرهنگي در كشور تاثير گذارند اما زماني كه برنامه ها و فعاليت هاي آنها به رفتار عمومي تبديل مي شود همه نگاه ها و بازخوردها به سمت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي است و تنها اين نهاد بايد پاسخگو باشد.
اين مسوول فرهنگي تاكيد كرد : ما بايد تمركزي خاص بر شوراي فرهنگ عمومي به عنوان عالي ترين زير مجموعه شوراي عالي انقلاب فرهنگي كه فصل الخطاب حوزه فرهنگ است داشته باشيم ، اگر مصوبات اين شورا ضمانت اجرايي پيدا كند و سامانه اي براي ارتباط حلقه تصميم گيرندگان با نخبگان جامعه و بهره مندي از نظرات آنها فراهم شود برون داد حوزه فرهنگ با اتفاقات خوبي همراه خواهد بود.

* برخي موانع بر سر راه مديران فرهنگي دست آنها را بسته است
امير زاده در پاسخ به سوال ديگري در مورد اظهارت وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مورد آينكه آفت عرصه فرهنگ برخي مديران هستند، گفت‌: در هر مجموعه سياسي ، اقتصادي ، فرهنگي اين امكان وجود دارد ، اميدوارم اين تاكيد حقي از مديران فرهنگي و خدوم كه از جنس فرهنگ هستند، ضايع نكند.
وي افزود‌: اظهارات آقاي جنتي درمورد مديراني است كه از جنس فرهنگ نيستند و مانعي در مسير بالندگي اين حوزه ايجاد مي كنند البته اين حق طبيعي هر مسوولي است كه بر اساس ضوابط و معيارهاي ارزشي نظام دست به انتخاب مديراني بزند تا دغدغه هاي آن حوزه را برطرف سازند.
اين مسوول فرهنگي ياد‌آور شد: بخشي از دغدغه هاي فرهنگ ناشي از اين است كه مديران يا در مواجه با رخدادهاي فرهنگي به لحاظ اعتبارات دست بسته هستند يا از نظر متوليان بالا دستي با موانعي روبرو هستند ، انتظار از مديران فرهنگي جامعه بسيار زياد است كه برخي بدليل اين موانع و نداشتن توان پاسخگويي ذبح مي شوند ، اين مديران نمي توانند در چرخه مطالبات رنگارنگ تمامي خواسته ها را برآورده سازند بنا بر اين در حق زحمات آنها ظلم مي شود.

* ضوابط نشر جمهوري اسلامي فصل الخطاب در زمينه مميزي است
امير زاده در پاسخ به سوال ديگري در مورد اظهارات وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در خصوص اينكه مميزي حق حاكميت نظام است گفت : فصل الخطاب و معيار فعلي در زمينه مميزي كتاب ضوابط نشر جمهوري اسلامي است ، چنانچه ضوابط به نوعي امكان نفوذ نگاه هاي احتمالا سليقه اي را به حوزه بررسي كتاب بدهد بايد از منشا اصلي اصلاح و تجديد نظر شود.
وي ياد‌آور شد : ضوابط حاصل برون داد شوراي عالي انقلاب فرهنگي به عنوان عالي ترين مرجع تصميم گيري در حوره مسائل فرهنگي كشور است و قطعا نمي تواند بودن نقص باشد ، به نظر بخشي از ضوابط نشر نيازمند بازنگري است البته ايجاد خدشه به كليات آن به صلاح نخواهد بود.
به گفته اين مسوول فرهنگي ، با بررسي هاي انجام گرفته بر ضوابط نشر ۲۵ كشور به نظر شدت و غلظت اين ضوابط در كشور ما كمتر است.
امير زاده ياد آور شد : كارگروه هاي تخصصي در حوزه بررسي و مميزي كتاب وجود دارد كه مي توان به تمامي بخش ها آن را تسري داد ،قرائت ها و گفتمان هاي مختلفي از فرهنگ به ويژه در عرصه مميزي وجود دارد كه بايد با درايت و هوشمندي به سمت و سوي شوراي عالي انقلاب فرهنگي سوق داده شود تا بتوان در حوزه مميزي دستور العمل واحدي كه مورد پذيرش و و وثوق همگان باشد بيرون آيد .

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)


جستجو در فروشگاه :