يکشنبه 4 فروردين 1398 - 18 رجب 1440 - 2019 مارس 24
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 82830
تاریخ انتشار : 1 مهر 1392 0:0
تعداد بازدید : 1372

برنامه هاي وزارت علوم براي تقويت شتاب علمي كشور

معاون پژوهش و فناوري وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: اين وزارتخانه براي حفظ و گسترش شتاب علمي كشور در حال برگزاري جلسات هماهنگي با دانشگاه ها و پژوهشگاه هاي ذيربط در اجراي طرح هاي كلان ملي است.

 

 

دكتر محمد مهدي نژاد نوري روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمي ايرنا گفت: در اين جلسات سياست هاي سال جاري با دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هماهنگ مي شود تا هم پروژه ها پيش روند و هم به شكل دوره اي وضعيت همكاري ميان تمام دستگاه ها بررسي شود.
وي افزد: قانون بودجه دستگاه ها را مكلف كرده است كه از سياست و مصوبات شوراي عالي علوم، تحقيقات و فناوري (عتف) تبعيت كنند تا دانشگاه ها در راستاي برآورده شدن نيازهاي عتف كه از نيازهاي اساسي كشور است، كار كنند و هم اعتبارات آنها در بخش هاي مورد نياز هزينه شود.
مهدي نژاد در مورد كاهش بودجه پژوهشي دانشگاه ها در سال جاري ابراز بي اطلاعي كرد، اما درعين حال گفت: ظاهرا مشكلات در تامين اعتبارات بخش هاي مختلف سبب اين كاهش شده است.
وي خاطر نشان كرد: بودجه پژوهشي دو بخش است يك بخش مستقيما در اعتبارات دانشگاه ها ديده مي شود و بخش ديگر به طور متمركز توسط وزارت علوم و يا دستگاه هاي اجرايي هزينه مي شود.
مهدي نژاد اعتبارات متمركزي را كه در اختيار وزارت علوم است ،حدود ۲۵۰ ميليارد تومان اعلام كرد و گفت: اين رقم قطعي است اما ۵۰۰ ميليون دلار آن مشروط به مازاد درآمد نفتي است.
وي با اشاره به اين كه نيم درصد و يا مقداركمتري از اعتبارات دانشگاه ها صرف كارهاي پژوهشي مي شود، گفت: سال گذشته سرجمع اعتبارات پژوهشي دانشگاه ها بالغ بر ۳۰۰ ميليارد تومان بوده است كه به طور مستقيم از خزانه دولت تامين شد.
به گفته معاون پژوهشي وزارت علوم، بودجه پژوهشي وزارت علوم صرف اعتبارات پروژه هاي پژوهشي وزارت علوم، طرح هاي كلان ملي، همايش ها، جشنواره هاي علمي- تحقيقاتي و... مي شود.
معاون پژوهشي وزارت علوم تكليف يك تا سه درصدي تخصيص درآمد دستگاه هاي اجرايي به امر پژوهش را ياد آوري كرد و گفت: اين مبلغ بيش از هزار ميليارد تومان است كه بايد صرف فعاليت پژوهشي شود و بخش مهمي از آن در دانشگاه ها هزينه مي شود.
مهدي نژاد در بخش ديگري از سخنان خود، محور برنامه هاي پژوهشي در سال جديد را بر طرح هاي كلان ملي متمركز دانست و گفت: ۴۵ طرح كلان ملي مصوب شوراي عالي عتف داريم كه در سال جاري مي خواهيم اجراي آنها شتاب بيشتري گيرند.
وي تقويت طرح هاي مشترك دانشگاه و صنعت است و توسعه اين طرح ها را از ديگر برنامه هاي پژوهشي سال تحصيلي جديد عنوان كرد و گفت: ما در سال تحصيلي جديد قصد داريم طرح هاي كلان ملي را در اولويت حمايت خود قرار داده و به حركت آنها شتاب دهيم.
مهدي نژاد ادامه داد: در اين راستا مقوله هاي تشويقي نيز براي دانشجويان در نظر گرفته شده است كه از آن ميان مي توان به طرح دوره دكتراي پژوهش محور اشاره كرد.
وي گفت: اين دانشجويان در واقع همكار تحقيقاتي ما محسوب مي شوند و مقالات و گزارش هايي كه در همين راستا در شكل كاربردي توسط آنها توليد مي شود مورد حمايت قرار مي گيرد و براي اعتبارات آنها امتيازات زيادي در نظر گرفته مي شود.

 

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)

 


جستجو در فروشگاه :